Jaka drukarka do etykiet?

Jeżeli stoisz przed wyborem zakupu drukarki do etykiet powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie parametry brać pod uwagę przy poszukiwaniach drukarki etykiet i na co zwrócić szczególną uwagę!


Warunki użytkowania drukarki
Zanim kupisz drukarkę powinieneś zastanowić się, w jakim środowisku będzie ona używana: biurowym czy przemysłowym. Jeżeli na co dzień będziesz drukować etykiety w magazynie, gdzie drukarka będzie narażona na pył lub wysoką wilgotność powietrza wtedy musisz dostosować ją do warunków środowiskowych. Drukarka biurowa przeznaczona jest do warunków lżejszych, wobec czego może mieć zupełnie inną specyfikację.

Jaki rozmiar etykiety kodów kreskowych
Bardzo istotne jest to co chcesz wydrukować: czy małe etykiety na metki jubilerskie czy też większe etykiety wysyłkowe. W każdym z tych przypadków będziesz potrzebował drukarki o innych parametrach. Większe etykiety wymagają zakupu drukarki wyposażonej w szersze głowice drukujące. Typowa drukarka ma zakres drukowania 4 cale, co w przybliżeniu daje około 10 cm szerokości. Jeżeli Twoja etykieta ma mieć mniej niż 10 cm szerokości musisz zdecydować się na drukarkę czterocalową.

Zobacz artykuł: ceny małych kas fiskalnych

Jaka jakość wydruku i rozdzielczość obrazu?
Do mniejszych etykiet potrzebna jest drukarka naklejek o wyższym parametrze DPI. DPI to parametr rozdzielczości obrazu. Najlepszą jakość wydruku mają drukarki 600 DPI stosowane w przemyśle. Urządzenia z rozdzielczością 300 DPI są przeznaczone do druku niewielkich rozmiarów etykiet lub małej wielkości kodów. Dla etykiet wysyłkowych o standardowych wielkościach wystarczy drukarka 203 DPI.

Ilość wydruku
Drukarki do etykiet dostosowuje się wyliczając ilość wydruków w metrach bieżących. Nie można podać jednoznacznie ilości etykiet drukowanych co dzień. Wiele zależy również od rozmiarów samej etykiety.
Rodzaje drukarek

W sprzedaży znajdziesz:

  • drukarki termiczne
  • drukarki termotransferowe

różnią się one między sobą rodzajem drukowania z czego na przykład termotransferowe są urządzeniami przeznaczonymi do druku etykiet długotrwałego użytkowania na przykład etykiet produktów lub tabliczek znamionowych.