Kto wymyślił kartę kredytową?

Karty kredytowe były początkowo popularne wśród komiwojażerów i służyły one do użytku w drodze. W latach 60 tych banki i firmy zajmujące się finansami reklamowały karty kredytowe jako sposób na oszczędzanie a nie formę kredytu. Jeżeli zastanawiasz się, kto wymyślił kartę kredytową oraz chcesz poznać inne szczegóły, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po garść ciekawostek!


Diners Club – posiłki bez gotówki

W roku 1950 karta kredytowa Diners Club została wymyślona przez założyciela Diners Club Franka Mc Namara . Służyła ona do płacenia rachunków w restauracji a klient mógł zjeść posiłek nie posiadając przy sobie gotówki w każdej z restauracji Diners Club. Karta ta była początkowo kartą płatniczą a nie kredytową, ponieważ klient musiał zapłacić całą kwotę, którą został obciążony przez Diners Club.

American Express – obecnie wiza

American Express wydał swoją pierwszą kartę kredytową w roku 1958. Bank of America w 1958 roku wydał natomiast kartę kredytową Bank Americancard, którą obecnie znany pod nazwą VISA.
Lata 70- czas na regulacje prawne

W początkowych latach popularności kart kredytowych nastąpiło w Stanach Zjednoczonych masowe wysyłanie aktywnych kart kredytowych do tych klientów, którzy o to nie prosili. W 1996 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zniósł ograniczenia dotyczące liczby opłat karnych, jakie może pobrać wystawca karty kredytowej. Nowe przepisy umożliwiły jednak naliczanie bardzo wysokich stóp procentowych.

Kiedy pojawiły się pierwsze karty kredytowe w Europie?

W Europie około 1938 roku firmy zaczęły akceptować swoje karty. Początek nastąpił tak naprawdę w latach 20 tych XX wieku kiedy to firmy naftowe i hotele zaczęły wydawać klientom kart. Obecnie karty kredytowe umożliwiają dokonywanie różnego rodzaju zakupów i korzystanie z usług bardzo wielu podmiotów zewnętrznych. Pierwsze karty kredytowe były wykonane z:

  • blaszek
  • celuloidu
  • metalu
  • włókna
  • papieru
  • były wykonane w postaci żetonów kredytowych

Obecnie wyrabia się przede wszystkim karty plastikowe a wynalazcą pierwszej karty kredytowej wydanej przez bank był John Biggins z Nowego Jorku.